Vok

neznan uporabnik
tema odprta - 26. mar 2001 12:24 | ogledi: 5.859 | odgovori: 18

Pozdravljeni!

Ali kdo pozna kakšne dobre recepte za pripravo v voku?

Kaj pa je potrebno paziti pri nakupu voka?

Lep dan želim.

Martina

neznan uporabnik

26. mar 2001 12:55

najprej si kupi vok...potem pa recepti... najboljši vok je iz TOLČENEGA ŽELEZA...ne tisti,ki ga reklamirajo po TV,tisti je oblečen s posebno karcenogeno zadevo in se zelo hitro začne luščiti.... Vok iz tolčenega železa moraš najprej postarati,to narediš tako,da celega (zunaj in znotraj)premažeš z oljem in dobro spečeš v pečici,če ni dovolj enkrat pa 2-3 krat...potem ga ne smeš pomivati z grobim drgnenjem,ampak samo z tetergentom in mehko krpo...če pa se ti slučajno kaj močno prismodi,potem seveda moraš zdrgniti zadevo dol in ga pač še enkrat postaraš..... hetero

neznan uporabnik

26. mar 2001 15:10

K izbiri voka bi dodala še to: - vok lahko obdelaš (spečeš) tudi nad plinskim gorilnikom, tako da popolnoma počrni - to je prava barva za uporabo voka, - če nimaš plinskega gorilnika, potem se pravega voka ne da uporabljati (teflonskega z ravnim dnom ti ne priporočam, ker je zbir vseh tistih lastnosti, katerih si ne želiš pri voku in je skoraj vsaka druga posoda bolša), - odločiti se tudi moraš kakšen vok želiš: kitajski ali indijski oziroma z enim ročem ali z dvema. Polona

neznan uporabnik

26. mar 2001 15:27

Kje pa je možno kupit pravi vok - se pravi iz tolčenega železa. Do sdaj sem v trgovinah zasledil le tistega z ravnim dnom in oblogo.

neznan uporabnik

27. mar 2001 9:26

Jaz sem že pred leti kupila litoželezni vok od našega EMO Celje in sem z njim zelo zadovoljna.

neznan uporabnik

27. mar 2001 9:30

Draga Martina Veliko stvari v zvezi z vokom (nakup) in pripravo hrane (recepti) najdeš na straneh www.trgonet.com obilo uspeha pri kuhi

neznan uporabnik

27. mar 2001 11:09

Zdravo! Tudi jaz imam vok iz EMO Celje in sem z njim zadovoljnja. Sestrična pa ima tistega iz TV prodaje in se ji lušči. Odločitev o nakupu pa je seveda odvisna od posameznika. Pozdrav Špela

neznan uporabnik

28. mar 2001 13:04

Hvala za vse odgovore. Vidim, da je to precej bolj razširjena zadeva, kot sem prej mislila. Spraševala sem po receptih in nakupu obenem, ker eno brez drugega nič ne koristi. Če ne znam kuhati v njem, mi ga ni potrebno kupiti; če pa ga kupim in ga potem ne znam uporabljati... Upam, da sem upravičila 2 vprašanji v enem sporočilu. Moram pa reči, da mi še vedno ni najbolj jasno kateri vok naj kupim... Kuham namreč na steklokeramični plošči. Če ima kdo izkušnje s tem, bom z veseljem prebrala (tudi) njegovo mnenje. Lep pozdrav. Martina

neznan uporabnik

28. mar 2001 13:09

kot sem že dejal je pravi vok iz tolčenega železa...tega pa lahko uporabljaš samo na plinu,ker ima okroglo dno... hetero

neznan uporabnik

29. mar 2001 0:15

Pozdravljena, vsekakor moraš upoštevati, da se mora dno voka prilegati steklokeramični plošči, zato mislim, da je najbolje, da kupiš litoželezni vok, ki ima dno ravno, tako, da se lepo prilega na izvor vročine, ki je pri taki kuhi zelo pomembna. Seveda pa, če hočeh kuhati brez maščob, je primernejši vok , ki je obložen s posebno mešanico s teflonom. Dandanes so te obloge že toliko kvalitetne in neobčutljive , da se ti ni treba bati, da bi se kaj okrušilo in bi to skazilo tvoje užitke do tako pripravljene hrane. Po drugi strani pa so ta olja (sezamovo, koruznih kalčkov, sojino), ki se uporabljajo pri kuhanju z vokom, zelo zdrava, ker prenesejo visoke temperature in se zao tako hitro ne prežgejo kot ostala, in to so olja, ki iamjo zelo veliko nenasičenih maščobnih kislin, in so zelo pomembna pri zdravi prehrani. Vsekakor pa, če nimaš plinskega štedilnika, mora biti dno voka ravno in na straneh enako zaokroženo navzgor kot pri klasičnem voku. Saj, če se dno ne prilega izvoru vročine, se bodo stvari v voku na začetku bolj kuhale in dušile, kot pa zacvrčale, saj se le tako ohrani dosti vitaminov, poln okus in sočnost jedil. Lep pozdrav! Darja

neznan uporabnik

30. mar 2001 16:44

Pozdravljeni! Upam, da to ne bo reklama, vendar želim le sporočiti, da se da litoželezni vok z ravnim dnom kupiti v Intershopu na Kolodvorski v LJ, stane pa okoli 10 tisoč. Včasih je treba kak mesec počakati na zaloge. Pozdravček.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti